Apple ios 10.3 sürümü yeni özellikleriyle yayınlandı

Apple iphone kullanıcıları için yeni sürüm olan ios 10.3 versiyonu yayınlandı. İos 10.3 sürümü ile gelen yeni özellikleri inceliyoruz.
Apple ios 10.3 güncellemesi geldi

Akıllı telefon pazarının büyük bir bölümünü elinde bulunduran Apple kullanıcılar için yeniliklerine devam ediyor.  24 ocaktan bu yana kullanıcılar ile birlikte test ettiği 10.3 sürümünü tüm kullanıcıların kullanımına sundu. Apple ios 10.3 sürümü yeniliklerin yanında daha önceki versiyonlarda yer alan güvenlik açıklarını da ortadan kaldırdı.

Apple ios daha önceki versiyonunda kullanıcılar safariden video izlediklerinde sozsuz pop up döngüsüne sokuluyor ve browser’larının düzelebilmesi için küçük bir para ödemeleri isteniyordu. İçinde güvenlik güçlerinin alan adlarını satın alarak özelikle uygun olmayan videoları izleyen kullanıcıları korkutarak para talep ediyorlardı. İos 10.3 güncellemesi ile bu açığın önüne geçilmiş oldu.

Yeni Güncelleme Neler Getiriyor?

Apple ios 10.3 ile kullanıcılar için İphonumu bul özelliğinin yanında Airpods’umu bul özelliğini yeni geliştirdiği dosyalama özelliği APFS Carplay  iyileştirmeleri yapıldı.

Artık yeni gelen özellik sayesinde iphone telefonunuzdan arkadaşlarınıza el yazınızla mesajlar gönderebileceksiniz. AYrıca siri üzerinde yapılan iyileştrmeler sayesinde artık bir çok uygulamada siri’yi aktif olarak kullanabiliyor olacaksınız.  Mesaj balonlarınızda konuşarak mesajlaşmalar yaparak artık yazma derdinden kurtuluyor olacağız.

Apple 10.3 sürümü ile birlikte kullanıcıların beğenisine sunulan şehir rehberi ile haritanızda gidebileceğiniz yerler hakkında daha detaylı ve hızlı bilgi ekranına ulaşabiliyorsunuz.

İphone ios 10.3 yazılım güncellemesini cihazınıza yüklemek için ciyazınızın Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme bölümünü kullanarak itunes üzerinden cihazınızı güncelleyebilirsiniz.

İos 10.3 ile gelen özellikler

Airpods’larım nerede:

kaybolan kulaklıklarınızı bulabilirsiniz

İos 10.3 güncellemesi sayesinde iphone’mi bul uygulamasını kullanarak airpodslarınızıda kolaylıkla bulabilirsiniz. Uygulama aracılığı ile en son konumlarını tespit ederek bulmanıza yardımcı olur Kaybettiğiniz kulaklıkları bulabilmek için ses oluşturarak yerlerini tespit edebilirsiniz.

Şimdi Yer Açma Zamanı

Apple apfs dosyalama sistemi

Yeni dosyalama sistemi Apfs  sayesinde telefonunuzda önemli ölçüde alan boşalacaktır. Bu telefonun sabit hafızasında boşluk oluşturarak programların rahat çalışabilmesi için hafıza açılmasına yardımcı olacaktır.  Bu dosyalama sistemi iphone 7’de yaklaşık 2 gb hafıza açılmasını sağlayabiliyor.

Biraz Bekleyebilirsiniz

Güncelleme yeni çıktığı için henüz tam test edilmemiş olabilir ve gücenlik açıklarıyla ilgili problemler yaşatabileceği için diğer kullanıcıların güncelleme hakkındaki görüşlerini bekleyebilirsiniz. Bu tür yeni çıkan programlar/ güncellemeler her ne kadar test ediliyor olsa bile gözden kaçan bir takım sorunlar sonradan  ortaya çıkabiliyor. Siz telefonunuzda şu anki sürümden memnunsanız hiç acele etmeden diğer kullanıcıların yükleyip test etmesini bekleyebilirsiniz.  Güncellemeyi yükleyen bazı kullanıcılar hali hazırda wi-fi sorunları olduğunu, programlarda yavaşlama söz konusu olduğunu, bazen uygulamaları rastgele yeniden başlattığını ifade etmişler. Bu tür eksiklikler giderildiğinde güncellemeye geçebilirsiniz.

 

Yorum Yap