Fındıklar çiçeklenmeye başlıyor

Orta ve batı karadeniz bölgesinin önemli geçim kaynağı olan fıkdıklar çiçek vermeye ve yaprakları yeşillenmeye başlıyor.
Karadeniz fındığı çiçeklenmeye başlıyor

Baharın gelmesi ile birlikte orta ve batı karadeniz bölgesinde çiftçilerin gözü kulağı fındık ağaçlarına yönelmeye başladı. Bölgedeki halkın büyük kesiminin geçim kaynağı olan fıkdık olmazsa çok zor ekonomik sıkıntılar çeken yöre sakinleri bu sene olacak fındığın çiçeklerini gözlemlemeye başladılar.

Sonbaharda toplanmaya başlayan fındığın olup olmayacağı baharda açan fındık çiçeklerine ve bu mevsimde geçen mevsim koşullarıyla yakından alakalı. Bahar mevsiminde iklim koşullarına bağlı olarak sıcaklık eksi dereceler düşerse don olayı görülürse fındıklar yanıyor ve üreticiler çok zor durumda kalıyordu.

Yine Yeşillendi Fındık Dalları

Karadeniz’in ortasındaki inci yeşillikler diyarı ordunun böyle bir türküsü vardır “Yine yeşillendi fındık dalları” dinlemenizi tavsiye ederiz. Türküde adı geçtiği gibi özellikle 400-500 rakımlı bölgelerde etraf iyiceyeşermeye başladı. Sıcaklıkların artmasıyla birlikte fındık dalları ve fındıkların dibindeki otlar kendini göstermeye başladı.yine yeşillendi fındık dalları

Bu yıl karadenizde sıcaklık mevsim normallerinde geçtiği için bu zamana kadar fındıkta aşırı bir don olayı görülmedi. Bazı yüksek kesimlerde hafif don olayı görülsede büyük bir çoğunluk dondan etkilenmedi. Çiçeklenme döneminde sıcaklıklar ve hava koşulları normal seyrinde olması halinde bu sene fındık rekoltesi üreticinin yüzünü güldürecek.

Fındığın çok olmasına sevinemiyoruz

Ülkemizde fındık üretimi tüketim miktarından fazla olduğu için fıkdın fiyatları düşük düzeylerde tutuluyor. Yurt dışına ihraç edilemediğinden dolayı üretim ne kadar olursa fiyatlar o düzeyde düşüyor. Bu sebeple bazen fındığın çok olmasına sevinemiyoruz. Çok olduğu zaman toplmaya maliyetleri artıyor ve fındık fiyatları düştüğü  için üretici zarar etme noktasına geliyor.

Türkiye’de yetişen fındıklarda çürük oranı fazla olduğu için daha geçtiğimiz günlerde Avrupa’da Türk fındığı en zararlı gıdalar arasında gösterildi. Fındık zararlı gıdalar arasında gösterildiği müddetçe yurt dışına satma ihtimalimiz olmuyor. Yerli tüketim yeteri kadar olmadığı için baklava gibi ürünlerde fındık sertleştirdiği için daha çok ceviz tercih ediliyor. Tüketimden fazla üretim miktarı olduğu sürece karadeniz halkı ucuz fiyattan fındık satmak zorunda kalıyor.

Türkiye en fazla fındık sattığı ülkeler arasında Almanya yaklaşık 60 bin tonla birinci sırada yer alırken 50 bin tol ile italya ikinci sırada yer alıyor.  Bu ülkelerin yanı sıra hindistan, Kanada, abd gibi ülkelere az  da olsa ihracatımız devam ediyor.

Yorum Yap